Georgia – România 1-1, la Tbilisi. Hagi a început noul mandat cu o remiză, iar Screciu a contribuit la golul egalizator

0
Georgia – România 1-1, la Tbilisi. Hagi a început noul mandat cu o remiză, iar Screciu a contribuit la golul egalizator
Georgia – România 1-1, la Tbilisi. Hagi a început noul mandat cu o remiză, iar Screciu a contribuit la golul egalizator

România, egal la Tbilisi în primul meci al noului mandat Hagi

Naționala României a început noul mandat al lui Gheorghe Hagi cu o remiză în deplasare. „Tricolorii” au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat cu Georgia, pe Stadionul „Miheil Meshi” din Tbilisi.

Partida a avut o încărcătură aparte, fiind primul meci al lui Hagi pe banca naționalei după revenirea în funcția de selecționer. Dincolo de rezultat, duelul a fost un test de verificare, cu mai multe schimbări și cu jucători noi trimiși pe teren.

România a început curajos, a avut momente bune în prima parte a jocului, dar Georgia a echilibrat partida și a pus presiune pe defensiva „tricoloră”.

Georgia a deschis scorul după pauză

După o primă repriză fără goluri, Georgia a lovit imediat după pauză.

Ghiorghi Kvilitaia a deschis scorul în minutul 46, profitând de o eroare a portarului Marian Aioani. Momentul a schimbat ritmul partidei, iar gazdele au încercat să profite de avantaj.

România a avut însă reacție rapidă. Gheorghe Hagi a făcut mai multe modificări, iar una dintre ele s-a dovedit decisivă pentru tabela de marcaj.

Louis Munteanu a egalat după centrarea lui Vladimir Screciu

România a restabilit egalitatea în minutul 55.

Vladimir Screciu a interceptat o minge în zona careului advers și a trimis o centrare foarte bună pentru Louis Munteanu. Atacantul a finalizat cu capul și a marcat golul de 1-1.

Pentru publicul din Craiova, faza egalizării are o miză locală importantă, prin contribuția directă a lui Screciu la golul României. Într-un meci de testare, mijlocașul a fost implicat în una dintre cele mai importante acțiuni ofensive ale naționalei.

Patru debutanți în echipa României

Meciul de la Tbilisi a fost și o ocazie pentru testarea unor soluții noi.

Pentru România au debutat Otto Hindrich, Matei Ilie, Andrei Borza și David Matei. Selecționerul Gheorghe Hagi a folosit partida pentru a vedea mai mulți jucători la lucru, într-un context în care rezultatul a contat, dar nu a fost singurul obiectiv.

În teren au intrat și jucători precum Alexandru Dobre, Tudor Băluță, Ștefan Baiaram, Lisav Eissat, Deian Sorescu și Louis Munteanu, semn că staff-ul tehnic a urmărit mai multe variante pentru următoarele acțiuni ale naționalei.

Un test util, dar cu semne de întrebare

Remiza de la Tbilisi lasă loc pentru concluzii mixte.

România nu a pierdut la primul meci al lui Gheorghe Hagi în noul mandat, însă jocul a arătat și momente vulnerabile, mai ales în defensivă. Georgia a avut ocazii importante, iar „tricolorii” au avut nevoie de reacție și de inspirația schimbărilor pentru a reveni pe tabelă.

Partea bună pentru România este că echipa a răspuns după golul primit și a găsit egalarea relativ repede. Partea care va trebui analizată rămâne legată de erorile individuale, de momentele în care adversarul a controlat jocul și de consistența ofensivă.

„Obiectivul numărul 1 a fost ca eu să-i cunosc pe ei şi ei pe mine. Am 4-5 zile de când lucrăm împreună, am încercat să facem un plan. În prima repriză au interpretat foarte bine, în partea a doua au scăzut, dar per total sunt mulţumit. Mă gândesc la următorul meci. Ţara Galilor este o echipă agresivă, trebuie să găsim formula. Aioani este un portar talentat, sper să treacă peste această problemă. O să fie schimbări, trebuie să facem o echipă competitivă, jucăm acasă, trebuie să câştigăm. Acum obiectivul e să-i cunosc, pentru că din septembrie trebuie să obţinem rezultate. În 5 zile câte pot să fac? Per ansamblu sunt mulţumit. Voi încerca să dau maxim, trebuie să duc România şi echipa la un nivel mai înalt. Acesta este obiectivul. Jucătorii fac un antrenor mare, iar România are jucători. Avem potenţial. Sunt fericit că sunt la echipa naţională şi sper să-i mulţumesc pe suporteri. E nevoie de succes, te alimentezi, vine fericirea, eşti bucuros, asta vrem să facem”, a declarat Hagi, după meciul cu Georgia.

Urmează meciul cu Țara Galilor

Pentru România, amicalul cu Georgia a fost doar primul test al lunii iunie.

Naționala va juca următorul meci de verificare pe 6 iunie, împotriva Țării Galilor, pe Stadionul Steaua din București. Partida va fi un nou prilej pentru Gheorghe Hagi să definitiveze idei, să testeze jucători și să contureze direcția noului proiect de la echipa națională.

România a plecat de la Tbilisi cu o remiză, scor 1-1, într-un meci în care Hagi a testat, Screciu a contribuit decisiv la egalare, iar Louis Munteanu a marcat primul gol al „tricolorilor” în noul mandat al selecționerului.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.