Craiova își face eroii cetățeni de onoare! Olguța Vasilescu anunță recompensa pentru echipa care a adus Eventul în Bănie

0
Craiova își face eroii cetățeni de onoare! Olguța Vasilescu anunță recompensa pentru echipa care a adus Eventul în Bănie
Craiova își face eroii cetățeni de onoare! Olguța Vasilescu anunță recompensa pentru echipa care a adus Eventul în Bănie

Antrenorul și jucătorii echipei CS Universitatea Craiova vor primi titlul de cetățean de onoare al municipiului Craiova, după sezonul istoric în care au adus Eventul în Bănie. Anunțul a fost făcut de primarul Lia Olguța Vasilescu, care a vorbit despre bucuria pe care fotbalul a readus-o în oraș după 35 de ani.

CS Universitatea Craiova, recompensată de oraș după un sezon istoric

Craiova își pregătește omagiul pentru echipa care a readus marea bucurie fotbalistică în Bănie. Primarul Lia Olguța Vasilescu a anunțat că antrenorul și jucătorii echipei CS Universitatea Craiova vor fi recompensați cu titlul de cetățean de onoare al municipiului Craiova.

Distincția urmează să fie acordată în cadrul ședinței solemne organizate cu ocazia Zilelor Municipiului Craiova, potrivit mesajului transmis de edil.

Decizia vine după un sezon de referință pentru fotbalul craiovean: Universitatea Craiova a câștigat Cupa României și titlul de campioană, reușind Eventul și oferind orașului o bucurie comparată cu marile momente ale trecutului alb-albastru.

„Fotbalul aduce craiovenilor o bucurie pe care nu au mai trăit-o de 35 de ani”

În mesajul transmis public, Lia Olguța Vasilescu a subliniat încărcătura emoțională a momentului pentru Craiova.

Primarul a arătat că mulți dintre fotbaliștii care au adus Eventul în Bănie nici nu erau născuți atunci când orașul trăia precedentele mari performanțe ale echipei.

Fotbalul aduce craiovenilor o bucurie pe care nu au mai trăit-o de 35 de ani”, a transmis Lia Olguța Vasilescu.

Edilul a făcut trimitere și la generațiile tinere, pentru care istoria Craiovei Maxima a fost, până acum, mai degrabă o poveste transmisă prin fotografii, tribune și amintiri.

Performanța actualei echipe, model pentru copiii Craiovei

Lia Olguța Vasilescu a legat performanța echipei CS Universitatea Craiova de un mesaj important pentru sportul local: copiii orașului au acum modele vii, pe care le pot vedea pe teren, nu doar în imagini de arhivă.

Potrivit primarului, rezultatele obținute de actuala generație pot deveni motivație pentru copiii Craiovei să facă sport și inspirație pentru cei care visează să ajungă la același nivel.

Mesajul are o miză clară pentru comunitate: succesul echipei nu este doar o performanță sportivă, ci și un impuls pentru mișcarea sportivă din Craiova, Dolj și Oltenia.

Eventul a readus Craiova în centrul fotbalului românesc

CS Universitatea Craiova a devenit matematic campioană a României după victoria categorică, 5-0 cu Universitatea Cluj, pe Stadionul „Ion Oblemenco”. Golurile alb-albaștrilor au fost marcate de David Matei, Assad Al Hamlawi, de două ori, Anzor Mekvabishvili și Luca Băsceanu.

Cu doar câteva zile înainte, formația din Bănie câștigase și Cupa României, după finala disputată la Sibiu, tot împotriva Universității Cluj, decisă la loviturile de departajare. FRF a consemnat că Universitatea Craiova a cucerit astfel a treia Cupă a României din ultimul deceniu.

LPF a transmis, după câștigarea titlului, că CS Universitatea Craiova a oferit orașului aceeași bucurie trăită în urmă cu 35 de ani, după un sezon în care Cupa și campionatul au ajuns în Bănie.

Titlul de cetățean de onoare, simbol al recunoștinței orașului

Titlul de cetățean de onoare reprezintă una dintre cele mai importante forme de recunoaștere publică pe care o poate acorda un municipiu.

În acest caz, distincția are o încărcătură specială: nu premiază doar un rezultat sportiv, ci și emoția colectivă produsă de echipă într-un oraș în care fotbalul are statut de identitate locală.

Craiova este recunoscătoare pentru bucuria adusă de echipa de fotbal anul acesta”, a transmis Lia Olguța Vasilescu, explicând că rezultatele Universității Craiova pot determina și alți copii să facă performanță sportivă.

Craiova Maxima, prezentul alb-albastru și o nouă generație de suporteri

Pentru mulți craioveni, numele Universității Craiova este legat de mitologia sportivă a orașului: Craiova Maxima, tribune pline, generații de suporteri și povești transmise din familie în familie.

Diferența majoră este că actuala generație nu mai aparține doar poveștilor. Ea poate fi văzută pe teren, în prezent, în fața copiilor care pot transforma admirația în dorința de a face sport.

De aceea, anunțul privind acordarea titlului de cetățean de onoare are și o dimensiune educativă: performanța devine exemplu, iar exemplul poate produce viitori sportivi.

Concluzie

Universitatea Craiova a adus din nou Bănia în sărbătoare. După Eventul reușit într-un sezon istoric, orașul pregătește o recunoaștere simbolică pentru antrenor și jucători: titlul de cetățean de onoare al municipiului Craiova.

Pentru Craiova, această distincție nu este doar despre trofee. Este despre memorie, recunoștință și despre copiii care pot privi actuala echipă ca pe o sursă reală de inspirație.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.