CS Universitatea Craiova a fost omagiată oficial de autoritățile locale după un sezon memorabil, încheiat cu cucerirea titlului de campioană și a Cupei României. În cadrul unei ceremonii organizate sâmbătă, jucătorii, antrenorii și membrii staffului tehnic au primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Craiova.
Reprezentanții administrației locale au subliniat importanța performanței realizate de club în sezonul 2025–2026 și impactul pe care acesta l-a avut asupra imaginii orașului și a comunității. Potrivit acestora, succesul echipei a readus Craiova în prim-planul fotbalului românesc și european.
Dan Păloiu a evidențiat caracterul istoric al reușitei obținute de CS Universitatea Craiova și a declarat: „Pentru prima dată, în ultimii 35 ani ani, Universitatea Craiova a realizat eventul și a transformat orașul în cetatea bucuriei prin câștigarea titlului de campioană a României, dar și a Cupei României la fotbal”.
La rândul său, Pavel Badea a comparat actuala generație cu marile echipe care au scris istorie pentru club și a transmis un mesaj de apreciere către jucători: „Mă aflu în fața unei echipe care a reușit o performanță extraordinară: a câștigat Cupa și campionatul, o performanță pe care nu au reușit-o decât alte două generații înaintea voastră. Este vorba de generația Craiova Maxima și echipa Revoluției. Acum 35 ani, unii dintre voi sunteți prea tineri ca să știți, și eu și nea Sorin am făcut parte din acel grup, am reușit să-i batem pe toți cei care erau în luptă directă cu noi, și aici mă refer la Steaua, la Dinamo, echipe departamentale, înainte de a fi Revoluția. De aceea spun că a fost generația Revoluției. Ați reușit un lucru fantastic. Bravo, vouă! Acest grup a arătat că are caracter, pentru că în momentele grele ați demonstrat că sunteți puternici.”
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a vorbit despre influența pe care succesul echipei o are asupra copiilor și asupra comunității locale: „Acum câteva zile am primit în Primărie vizita unei grupe de grădiniță și i-am întrebat pe băieței ce vor să se facă atunci când vor fi mari și absolut toți au spus că vor să se facă fotbaliști și la vârsta asta, la 5 ani, copiii nu știu nici să mintă, nici să lingușească, nici să se prefacă, ei, pur și simplu, au arătat sentimentul pe care îl are un oraș întreg, în zilele acestea, de mândrie. Sigur că dumneavoastră i-ați inspirat ca să își dorească să ajungă și ei campioni, însă și noi va trebui să facem un lucru pe care nu l-am făcut în ultimii mulți ani. Și anume, să susținem această echipă măcar la faza de cea mai tânără generație care să asigure viitorul fotbalistic al României și să face investiții și noi în centrele de copii și de juniori. La final aș vrea să vă spun că deveniți cetățeni de onoare ai unui oraș care depune multă patimă în fotbal și care, cu aceeași pasiune cu care acum vă aclamă, dacă nu veți avea rezultate vă va sancționa, sper să nu uitați acest lucru și să ne aduceți, în continuare, foarte multe bucurii pe viitor, pentru că acest oraș merită și are nevoie să aibă echipă campioană. Vă felicit!”
Antrenorul portughez Filipe Coelho a transmis un mesaj emoționant în cadrul ceremoniei: „Cele mai bune lucruri în viață nu sunt cele pe care le putem cumpăra ci cele pe care le obținem prin munca de zi cu zi. Așa că, vă mulțumesc pentru aceasta, meritați să fiți aici și să vă bucurați de acest moment. Pentru că sunteți minunați”.
Tot în cadrul evenimentului Silviu Lung a felicitat actuala generație a echipei și a spus: „Ne bucurăm foarte mult pentru această distincție, a fost un an cu totul special. Eu am o anumită experiență și am schimbat foarte multe vestiare, foarte mulți colegi, dar vreau să vă spun că acești băieți sunt minunați, le mulțumesc că mi-au adus și mie o asemenea bucurie și că au făcut sute de mii de oameni fericiți.”
În urma sezonului istoric, mai mulți jucători și membri ai staffului echipei CS Universitatea Craiova au devenit oficial Cetățeni de Onoare ai municipiului Craiova, într-un moment considerat simbolic pentru una dintre cele mai importante performanțe din istoria recentă a clubului.


